Skip to main content

8 Ja i Maraton-relacja

8 Ja i Maraton-relacja

 

23 października 2016 r. na wodzisławskich Wilchwach odbył się 8 Ja i Maraton.

Pierwszy raz jej patronem był Zbigniew Marszałkowski, zmarły przed 4 miesiącami założyciel Formy Wodzisław Śląski, która od początku jest organizatorem tego wydarzenia.

 

Honorowy Patronat nad biegiem objął Prezydent Miasta Wodzisław Śląski Mieczysław Kieca.

 
Organizatorzy przygotowali trasę wybitnie crossową, błotnistą i wymagającą. Na zawodników czekały dwa trudniejsze podbiegi na 3 i 5 km. Były miejsca gdzie nagromadzone błoto zmuszało do zachowania dużej ostrożności.

 

W zawodach wzięło udział 130 zawodników, z czego aż 29 zdecydowało się na pokonanie trasy maratonu. Do pokonania mieli 6 pętli o długości 7 km każda.

 
Honorowym starterem (i jednocześnie uczestniczką marszu nordic walking) była Aleksandra Marszałkowska. Żona Zbyszka wręczyła też po zawodach nagrody najszybszym zawodnikom.
A nagradzano w czterech kategoriach: maratonu, półmaratonu, minimaratonu (7 km) oraz półmaratonu nordic walking.

 

Zwycięzcą 8 edycji „Ja i Maraton im. Zbigniewa Marszałkowskiego” został 51-letni Artur Roczkowski, zawodnik reprezentujący SBD Energetyk Rybnik. Podmokłą, błotnistą trasę maratonu pokonał w czasie 3:14:36. Co ciekawe jego zwycięstwo na 7 km przed końcem biegu nie wydawało się oczywiste.

 

Prowadził Wojciech Holona. Zawodnik klubu Opel Team Active miał nad Roczkowskim taką przewagę, że jego prowadzenie na jedno okrążenie przed końcem wydawało się niezagrożone.

 

Kibice bardziej zastanawiali się nad tym, kto zajmie 3. lokatę, bo Paweł Nalepka tylko nieznacznie wyprzedzał Adama Badurę. Ostatecznie do przetasowań doszło na dwóch pierwszych pozycjach. Ku zaskoczeniu wszystkich pierwszy na mecie zameldował się Roczkowski, a dopiero niespełna trzy minuty za nim na metę wpadł Holona ( (jego czas to 3:17:25).

 

Trzeci był Nalepka. Zawodnikowi Formy Wodzisław pokonanie trasy maratonu zajęło 3:28:09. Czwarty był Badura, kolejny zawodnik Formy. Jego czas to 3:35:37. Miejsce 5. zajął Marek Grycman z Turzy (3:43:19), a 6. był kolejny zawodnik Formy Janusz Magiera (3:47:54).

 

Wśród pań najszybciej maraton pokonała Małgorzata Rencz. Zawodniczka z Orzesza pokonała trasę w czasie 3:59:09. Drugie miejsce zajęła Wioletta Brychcy z Pędziwiatra Gliwice.

 
Z półmaratonem najszybciej poradził sobie Adam Koloska. Zawodnik Formy 21 km pokonał w czasie 1:37:37. Wśród kobiet tryumfowała Dorota Kubisz (1:58:05)

 
Na dystansie 7 km najszybsi byli: Krzysztof Bartosik (29:00) oraz Elżbieta Myśliwiec (39:00) a w konkurencji nordic walking triumfowali Paweł Mencewicz (2:27:43) oraz Wiesława Pogorzelska (2:48:01).

 

8-ja-i-maraton-im-zbigniewa-marszalkowskiego

 

W biegu wystartowała spora rzesza zawodników,  którzy nie brali udziału w rywalizacji o miejsca na podium, a najzwyczajniej chcieli uczcić pamięć swojego przyjaciela Zbyszka. Wspaniała słoneczna pogoda sprawiła, że mogli delektować się biegiem i zarazem podziwiać wilchwiańską przyrodę.

 
Podczas zawodów kontynuowano zbiórkę dla Bereniki. Zebrano ponad 435 zł.

 
Organizatorem 8 Ja i Maraton im. Zbigniewa Marszałkowsiego był KS Forma Wodzisław Śląski.

 

Zawody zostały wsparte finansowo przez Miasto Wodzisław Śląski, Regatta Polska oraz Prevac.

 

Wspaniałe worki ufundowała firma Poltent. Szczególnie dziękujemy Tomkowi Słupkowi oraz Januszowi Kabutowi. Wspólnymi siłami wykonali oznaczenie kilometrażowe.

 

8-ja-i-maraton

 
Nagrody dla uczestników ufundowali również:
Robert Zostawa – RelaxMed
Agnieszka Chrobok – sklep Lewiatan – Wilchwy
Ireneusz Stachowski – Monsun Sport
Aniela Kierat – Oriflame
Agnieszka Szklarz – Yagna Creations
Jasmin

Ireneusz Stachowski
Prezes KS Forma Wodzisław Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *