Skip to main content

Komandosi z KS FORMA

Pod koniec listopada, jak co roku w Lublińcu niezmiennie od 11 lat, jest organizowana cykliczna impreza na zakończenie sezonu biegowego zwana Maratonem Komandosa.

Jest to bieg na dystansie maratonu, w którym zawodnicy startują w oficjalnych mundurach służb wojskowych lub innych formacji, butach szturmowych odpowiedniej wysokości ( minimum 19 cm wysokość cholewy) oraz co chyba najbardziej istotne, z plecakiem ważącym minimum 10 kg.

Maraton komandosa od lat przyciąga coraz większe rzesze śmiałków z Polski oraz z zagranicy, którzy chcą się sprawdzić na najtrudniejszym maratonie w  Polsce.

Także biegacze z KS FORMA od wielu lat startują w tych prestiżowych zawodach służb mundurowych, gdzie rywalizują z innymi uczestnikami o odznakę  komandosa, a najbardziej walczą ze swoimi słabościami, by wytrwać do końca morderczej trasy.

W tym roku wśród około 500 uczestników znalazło się trzech z KS FORMA : Adam Koloska, Franciszek Wyszkoń i Tomasz Słupek.

Adam i Franek to starzy weterani, wręcz wyjadacze Maratonu Komandosa startujący już 6 i 7 raz, natomiast Tomek to nowicjusz na tego typu zawodach, który dołączył rezerwowo do drużyny.

Zawody zostały rozegrane 29 listopada 2014 roku na 2 pętlach po 21 km w terenie leśnym, ścieżkami utwardzonymi oraz częściowo asfaltowymi. Pogoda tego dnia, mimo mrozu w okolicach -3 stopnie C, „dopieszczała” jeszcze zawodników silnym wiatrem na odsłoniętych od drzew częściach trasy.

Zawodnicy poza wszystkimi niedogodnościami związanymi z ciężarem plecaka musieli także sami zadbać o napoje i posiłki podczas biegu, zabierając je ze sobą, gdyż na całej trasie maratonu był przewidziany tylko jeden punkt odżywczy na półmetku.

Poza konkurencją honorowy udział w biegu uświetnił człowiek legenda, generał Roman Polko, który także później wręczał osobiście odznaki komandosa tym, którzy ukończyli maraton.

Trasa biegu mimo równego terenu, nie licząc kilku podbiegów przed metą, dała zawodnikom nieźle w kość. Wielu nie wytrzymało obciążenia i trasy, mało komu udało się biec przez cały dystans, a Ci którym udało się  ukończyć , poczuli co to są poobijane plecy, nadwyrężone mięśnie i stawy, odciski na nogach i paznokciach, a także niejednokrotnie doznali potknięć i upadków na trasie.

Walka z trasą i samym sobą opłaciła się 431 zawodnikom, którzy ukończyli maraton i zostali sklasyfikowani, a na mecie już dobrze wiedzieli że warto było pokonać taki trud, gdyż wiadomo, że po każdej walce „ból przeminie a honor pozostanie”.

Zwycięzcą Maratonu Komandosa został Piotr Szpigiel, który z fantastycznym czasem 2:55:40  (!) pokonał rekord trasy, mając przewagę 28 minut nad drugim zawodnikiem, co świadczy o jego doskonałym przygotowaniu.

Listę sklasyfikowanych zamyka uczestnik z czasem 7:39:46 co pokazuje, że zawodnicy kończyli bieg prawie po 5 godzinach za najlepszym.

Biegacze z KS Forma, bez większych trwałych urazów, szczęśliwie ukończyli dystans 42 km i zajęli odpowiednio : 29 miejsce –  Koloska Adam 4:06:20, 42 miejsce, a €“ Wyszkoń Franciszek 4:15:48, 58 miejsce Słupek Tomasz 4:22:42.

Wszyscy z KS FORMA zadowoleni z zawodów : Adam, który poprawił swoje poprzednie wyniki ustanawiając nową poprzeczkę do pokonania;  Franek, który mimo wielu biodrowych komplikacji dobrze skończył bieg i Tomek, który w debiucie dotarł do celu w zamierzonym czasie i nie zawiódł drużyny.

KS-Forma-Komandosi.

KS FORMA zdobył  spośród 56 sklasyfikowanych drużyn, wysokie 6 miejsce, wyróżnione pięknym odznaczeniem komandosa i jednostki wojskowej w Lublińcu, które zostało przekazane do rąk Prezesa Zbyszka i zawisło w siedzibie klubu.

XI Maraton Komandosa już za nami. Był to trudny bieg, bardzo wymagający i niezwykle oryginalny a jednocześnie znakomicie zorganizowany przez organizatorów.

Biegacze, którzy corocznie podwyższają czasy i frekwencję, pokazali swoje wysokie przygotowanie, aż strach się bać co będzie za rok.

Autor tekstu – Nowicjusz Maratonu Komandosa :- )

[adop_portfolio category=”maraton” n=”2″ bg=”#000000″ co=”#000000″ pa=”0″ sf=”no” fp=”left” col=”col_1_2″ lpurl=”post” lt=”_blank” title=”yes” ca=”yes” date=”yes” text=”yes” excerpt=”150″]