Skip to main content

Pierwszy Maraton Częstochowskie 42 200

Pierwszy Maraton Częstochowskie 42 200

Pierwszy dzień maja, kiedyś nierozłącznie związany z pochodami z okazji święta pracy, teraz niejednokrotnie jest chętnie spędzany na sportowo i rekreacyjnie. Idealną ku temu sposobnością był zorganizowany w Częstochowie bieg na dystansie Maratonu.

Częstochowa od wielu lat organizuje z powadzeniem biegi na dystansie 10 km, gdzie trasa prowadzi wokół Jasnej Góry, jednak Maraton został w tym mieście zorganizowany po raz pierwszy.

Nazwa Maratonu „42 200”, odnosi się do kodu pocztowego Częstochowy, będącego odwzorowaniem dystansu w metrach do przebiegnięcia. Do pierwszej edycji Maratonu przystąpiło 221 zawodników gdzie rzecz jasna znalazła się także „delegacja” 4 zawodników KS Forma Wodzisław Śląski.

Pogoda tego dnia , mimo braku opadów, przywitała biegaczy na starcie temperaturą w okolicach 7 stopni, natomiast na mecie pełnym słońcem powyżej 20 stopni. Niespodzianką była także trasa prowadząca przez okolice miejscowości Mstów, Olsztyn i Częstochowa, która w większości prowadziła ścieżkami leśnymi i głównie trasą szlaku orlich gniazd. Ukształtowanie terenu zaskoczyło wszystkich.

Liczne długie podbiegi i zbiegi, bieg wśród wąskich, piaszczystych ścieżek naszpikowanych wystającymi z ziemi korzeniami i kamieniami wapieni, charakterystycznych dla terenów jury krakowsko-częstochowskiej, dały ostro w kość zawodnikom.

Wielu z nich na mecie porównywało trasę do biegu typowo górskiego. Pocieszeniem dla biegaczy były piękne widoki na trasie szlaku orlich gniazd, dopingujący turyści a także motywujące cytaty rozstawione na planszach przy trasie. Cytaty w stylu „ Każdy krok przybliża Cię do mety” lub „Jesteś silniejszy niż myślisz” na pewno niejednemu dodawało otuchy i siły do dalszej walki.

Maraton został zdominowany przez 2 Kenijczyków i Ukraińca gdzie jako pierwsza trójka wbiegli na metę ponad 30 minut przed pierwszym Polakiem, który miał czas 02:52:56.
Widać tu dobitnie jaka jest różnica miedzy amatorami a elitą. Zawodnicy KS Forma Wodzisław Śl. mogą uznać ten bieg za bardzo udany. Wszystkim czterem udało się ukończyć maraton, a dwóch także zajęło miejsca na podium w kategoriach wiekowych.
Tomasz Słupek zajął 1 miejsce w kategorii M-30, a Zbigniew Marszałkowski 3 miejsce w kategorii M –50.