Skip to main content

Rodzinne wydarzenie roku – Festiwal Biegowy w Krynicy

Rodzinne wydarzenie roku –

Festiwal Biegowy w Krynicy”

Wolny czas można spędzać na różne sposoby.

Jedni czytają książki, chodzą do kina, inni uprawiają sport. Moja mama uprawia nordic walking, babcia z dziadkiem uwielbiają spacery, ja z siostrą uwielbiamy zabawę i wycieczki rowerowe, a mój tata?

 

Mama-Slupek
 

Tata biega zawsze i wszędzie. Najczęściej biega dystanse dziesięciu kilometrów lub półmaratony. Zdarzają się też maratony czyli czterdzieści dwa kilometry i wspaniała zabawa dla nas , to znaczy czekanie z brawami na mecie.

W 2004 roku tato dołączył do Klubu Sportowego „Forma” w Wodzisławiu Śląskim. Tata ma dużo medali i kilkanaście pucharów na koncie. Najlepsze są te, które zdobył w zawodach w Krynicy, Wrocławiu czy Hamburgu.

Jednym z jego licznych osiągnięć biegowych jest Festiwal Biegowy w Krynicy. Festiwal ten odbył się w dniach od 11 do 13 września 2015 roku. Krynica to piękne, malownicze miejsce na południu Polski.

To najlepsze wydarzenie dla taty ze względu na swoją rodzinę, bo zabrał tam mnie, siostrę i mamę. Każda z nas może się pochwalić jakimś osiągnięciem w tym festiwalu. Było tam niesamowicie.

Medale-Ani-Słupek

 

Sponsorami festiwalu była firma Koral i PZU. Firmy te dla uczestników maratonu i innych biegów przygotowały pakiety startowe z koszulkami i biletami na Pasta Party i posiłek regeneracyjny.

Tato zabrał mnie na Pasta Party, gdzie makaron z mielonymi pulpecikami smakował przewybornie. Smaczna była tez zupka po biegu i batoniki dla biegaczy. W ciągu trzech dni odbyły się dwadzieścia cztery biegi dla dzieci, młodzieży i starszych. Ja biegłam w kategorii na 300 metrów w konkurencji „Biegi Deptaka dla dzieci” pod przewodnictwem radia RMF.

Moja siostra brała udział w biegu następnego dnia i mama w kategorii na 300 metrów. Mnóstwo nagród, medali i zabawy.

Córka-Słupek

 

Pogoda była urozmaicona, słoneczna, a czasami deszczowa. W festiwalu brali udział wszyscy chętni, bez ograniczenia wiekowego. Wszędzie było widać ludzi w kolorowych koszulkach, w życiu nie spotkałam tylu biegaczy naraz.

Były też momenty, gdy żar lał się z nieba. Nawet w takim skwarze biegacze się nie poddawali. Zakładali chustki biegowe, pili dużo wody i biegli dalej.

Cudownie się to oglądało i kibicowało, kiedy biegały maluszki, w tym moja siostra. Największą przyjemność sprawiły nagrody, które czekały na mecie. Nawet osoby, które nie stały na podium otrzymały pamiątkowy medal i symboliczne upominki.

Najwięcej z naszej rodziny wybiegał tata. Biegł aż w trzech rodzajach biegów: ., na który najbardziej czekałam. Sponsorzy zadbali o różne gadżety do kibicowania, np. trąbki, grające łapki – kołatki.

Komentator sportowy każdego biegu był tak przejęty, że aż stracił głos. Mimo tego, że lekarz zabronił mu głośno krzyczeć, to emocjami był wciąż ze sportowcami. Za to i jemu kibice bili brawo.

To wszystko było przy pięknych widokach i cudownej muzyce. Na scenach festiwalu grała ukraińska muzyka oraz różne taneczne zespoły dziecięce i dorosłych prezentowały swoje pokazy.

Bardzo ciekawe i śmieszne okazały się inne konkurencje biegowe, np. bieg w krawacie, bieg przebierańców, bieg nocny czy bieg górski na Jaworzynę.

Znani biegacze i początkujący biegacze rywalizowali w różnych kategoriach biegowych. Polegały one na przebiegnięciu obowiązkowych biegów, gdzie koniec dla niektórych był bardzo wyczerpujący.

Niektórzy przebiegli ponad 150 kilometrów.

Był to bieg o nazwie „Iron Run”, który polegał na bieganiu po górach i ulicach Krynicy Zdroju. Zwycięzcą został biegacz, który pokonał wszystkie trasy w szybkim czasie.

Było to dla nich niesamowite przeżycie i wysiłek. Mój tata za rok planuje wziąć udział w „Iron Runie”. Jedni przyjechali, żeby pobiegać i zmierzyć się ze znanymi sportowcami, a inni żeby się pobawić. Ja z moją siostrą bawiłyśmy się wspaniale.

W Krynicy jest naprawdę fantastycznie. Przepiękny park, ciekawe Muzeum Zabawek, Kolejka linowa na Górę Parkową i wiele innych.

W czasie, kiedy biegacze biegali , dzieci spędzały czas w specjalnej strefie , którą przygotowała firma PZU i firma Koral. W tej strefie odbywały się przeróżne zabawy sportowe, sprawnościowe czy plastyczne.

Udało mi się wziąć udział w każdej z tych konkurencji. Przywiozłam mnóstwo nagród i upominków. Dla każdego było coś miłego.

W strefie odbywały się różne konkurencje plastyczne i firmy dostarczyły rzeczy do malowania dla każdego, były również konkurencje zręcznościowe ze skakanką, piłką i balonami.

W przerwie biegłam z moją siostrą kibicować różnym osobom, mamie i tacie. Potem wracałyśmy do strefy i grałam z siostrą w gry i oglądałam filmy. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się projekty tras biegowych i konkurs w grę Dooble.

Cała strefa była oklejona pięknymi pracami i rysunkami dzieci. Odbywały się tam też konkurencje, w których rodzice mogli brać udział razem z dziećmi. Najlepsza była jednak darmowa lodówka z lodami Koral, gdzie lody nigdy się nie kończyły.

Dla starszych osób była tam też strefa zdrowia i strefa PZU z siłownią i pociągiem, który woził rodziny do parku na ścieżki zdrowia. Razem z rodziną udaliśmy się na taka ścieżkę zdrowia. Zwiedziliśmy zabytkowy Kościół, zobaczyliśmy ciekawe okazy ptaków i przyrody dookoła.

Codziennie wieczorem odbywały się koncerty znanych zespołów muzycznych, wywiady ze znanymi sportowcami i znanymi ludźmi. Odbywały się tez na festiwalu różne wykłady i prezentacje porad sławnych ludzi.

Bardzo ciekawe były wykłady na temat zdrowia: „Co piszczy w kolanie” i „ Trening biegowy bez biegania”.

Festiwal biegowy w Krynicy to najlepsza impreza biegowa i rodzinna dla każdego.

Najważniejsze w tym festiwalu to pokazanie, że biegać każdy może. Nie chodzi mi o bieganie po zwycięstwo. Najlepsza jest zabawa, poznanie nowych ludzi, kolegów i koleżanek.

Spotkaliśmy w Krynicy mnóstwo sławnych i znanych ludzi, którzy osiągnęli różne sportowe sukcesy w swoim życiu. Poza tym było tam dużo znajomych z Wodzisławia Śląskiego i okolic.

Zdarzały się również nieprzyjemne sytuacje, na przykład, kiedy jakiś biegacz nie ukończył biegu, bo miał kontuzje albo źle się poczuł. Natychmiast przyjeżdżała karetka i mu pomagała. Wtedy ludzie, którzy stali przy mecie jeszcze bardziej klaskali takiej osobie. Festiwal ten pokazał ,że trzeba wspierać każdego, a najbardziej przyda mu się nasz doping, kiedy bijemy brawa przy mecie i jesteśmy z nim do samego końca.

Mój tato biega od jedenastu lat, biega w czasie deszczu i kiedy jest słońce. Bierze udział w licznych zawodach w Polsce i za granicą.

 

Tomasz-Słupek

 

Odkąd zaczął biegać, stracił dziesięć kilogramów. Tato twierdzi, że bieganie uspokaja i odpręża. Ja i moja mama patrzymy na to i uczymy się zawsze czegoś nowego.

Festiwal Biegowy w Krynicy spowodował, że bardziej zaczęłyśmy się ruszać.

Tato pokazał nam, że nie zawsze łatwo dąży się do celu, ale czasami kiedy się bawimy, możemy osiągnąć cel.

W tym roku wycieczka do Krynicy była bardzo udana, tata pokazał nam nowy sposób na spędzenie wolnego czasu. Poruszając ten temat, chciałabym zachęcić wszystkich ludzi do udziału w takim festiwalu.

Festiwal ten to największa impreza biegowa w Polsce, dwadzieścia cztery biegi w trzy dni, tysiące biegaczy i wspaniała zabawa.

Każdy może spróbować swoich sił w swojej kategorii wiekowej . Nie wszyscy ludzie na festiwalu muszą biegać. Mogą kibicować, słuchać porad znanych ludzi i podziwiać piękno otaczającej przyrody.

 
Rodzina Słupek

 

Autor: Anna Słupek lat 9

 

Praca ta wzięła udział w XIV Regionalnym Konkursie Dziennikarskim „Świat według ciebie i została nagrodzona 3 miejscem w kategorii klas 4-6.

One thought to “Rodzinne wydarzenie roku – Festiwal Biegowy w Krynicy”

  1. W tym reportażu widać oczami dziecka co jest dla nich istotne na imprezach biegowych a biegacze czasami tego nawet nie zauważają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *